Strona główna » Blog » Lalka Miniland wybór dokonały

Lalka Miniland wybór dokonały

Data dodania: 04-02-2019

Lalka to fenomenalna zabawka. Nigdy się nie starzeje, odgrywa swoją rolę w każdej sytuacji. Jest najlepszą przyjaciółką pocieszycielką, powiernicą sekretów, towarzyszką zabaw itd.


Obecnie na rynku ofert sprzedaży lalek jest bez liku. Mądrość kupującego polega na tym, by dokonał właściwego wyboru. Co to znaczy? To znaczy, żeby kupiona lalka była warta swojej ceny, spełniała podstawowe cele, ale także, żeby oferowała coś więcej. Chodzi o to, żeby miała edukacyjny wpływ na rozwój pociechy. Na co, w związku z powyższym, zwracać uwagę przy kupnie? Jaka dobra lalka powinna być?

alt
altJanusz Korczak napisał:

„Słyszymy, jak dziewczynka wykłada lalce prawidła dobrego tonu, jak ją poucza i strofuje. Ale nie słyszymy, jak w łóżku skarży się przed nią na otoczenie. - Ja ci powiem, lalusiu, tylko nie powtarzaj nikomu...”.


 

Jak wychować dziecko, by kierowało się równością?

Od momentu przyjścia na świat pokazujmy dziecku, że płeć nie łączy się ze zdolnością do wykonywania codziennych czynności. Świetną lekcję w tej dziedzinie zafunduje tata, który będzie się angażował od samego początku w pomaganie przy wszystkich czynnościach związanych z nowo narodzonym maleństwem. Dziecko będzie wzrastało w środowisku, w którym zarówno mama, jak i tato dzielą się obowiązkami, i nie ma prac hańbiących dla żadnej płci. Karcenie chłopca w stylu „płaczesz jak baba”, czy dziewczynki „rozrabiasz jak chłopak” lub zmuszanie córki do pomagania w domu, a syna nie, nie doprowadzi do niczego dobrego. Takie rozgraniczanie doprowadzi do zaszczepienia w dzieciach klasycznych patriarchalnych wartości kulturowych, według których mężczyźni mają zdecydowanie więcej praw, i to co robią, wnosi większą wartość, zaś kobietom przypisuje się mniej znaczące role społeczne. Na szczęście światopogląd ulega zmianom i rodzicami zostają ludzie, którzy wychowywali się w duchu równości płciowej, rasowej i kulturowej.

Obecnie ci postępowi rodzice mają szeroki asortyment zabawek pomocnych w pokazywaniu dziecku, że świat jest różnorodny. To właśnie dzięki właściwym zabawkom mogą przekazać swoim dzieciom odpowiednie wartości takie jak poszanowanie innych kultur, odmienności rasowej czy uczenie akceptacji dla inności. Kiedyś kupno chłopcu lalki było niedopuszczalne i oburzające, podczas gdy  kupno samochodu dziewczynce nie wywołuje tyle niechęci i kontrowersji. Pojawiają się nawet irracjonalne, absurdalne obawy, że skoro dziecko chce mieć taką zabawkę, to widać nie całkiem identyfikuje się z własną płcią. Trzeba pamiętać o tym, że dziecko identyfikuje się ze swoją płcią, zanim wkroczy w wiek przedszkolny. Chłopiec naśladując tatę, będzie tulił lalkę, widząc jak tato troskliwie zajmuje się jego rodzeństwem, zaś dziewczynka, obserwując mamę z zacięciem do prac typu: zrób to sam, sięgnie po młotek i będzie wieszać obrazki na ścianie.

 

alt
alt
 

Dlaczego warto kupić lalkę Miniland?

Lalki bobasy to doskonały wybór. Pod lupę weźmiemy lalki Miniland. Są to anatomicznie i antropologicznie poprawne lalki sprowadzone z Hiszpanii. Możemy dokonać wyboru rasy oraz płci. W pokoju naszego malucha może zamieszkać na przykład mały Afrykanin, mała Azjatka, Latynoska. Wybór jest naprawdę duży. Wyjątkowość tych lalek jest związana z tym, że mają odpowiedni kolor skóry, charakterystyczne włosy i rysy twarzy dla danej rasy, oraz detale anatomiczne i właściwe proporcje niemowlaków. Lalki bobasy mają 21 cm. Ich większe wersje, to lalki średniej wielkości – 38 cm. Mają ruchome ręce, nogi i głowy, ale niezamykane oczy. Lale wykonane są z miękkiego winylu, można je myć i pachną delikatnie wanilią. Mają przyszyte, wysokiej jakości włosy, które nie tracą na atrakcyjności podczas czesania. Są sprzedawane w bieliźnie, jednak można dokupić do nich zestawy ubranek, które rozwijają wspomnianą wcześniej motorykę małą (np. podczas przebierania w różne ubranka).

Wygląd lalek stanowi również wartość dodaną, gdyż stanowi pretekst do rozmów o budowie anatomicznej człowieka, wielokulturowości, różnorodności czy geografii. Lalka uczy akceptacji dla własnej seksualności i płciowości, pomaga dzieciom zrozumieć różnice w budowie ciała między płciami oraz kształtuje pozytywny stosunek do własnego ciała. Lalka Miniland jest dopracowana do najdrobniejszego szczegółu. Posiada takie elementy jak fałdki na pulchnych rękach i nogach, paznokcie, sutki, pępek, narządy płciowe. Dzięki tym ostatnim zyskała miano anatomicznej. Lalka ta poszerza dziecięcy światopogląd o wielokulturowość oraz uczy szacunku i tolerancji ze względu na kolor skóry. Stanowi ciekawą alternatywę dla tradycyjnej lalki, ponieważ dzięki podziałowi na płeć, uczy odgrywania roli zarówno mamy, jak i taty.altalt

 

Lalka – atrybut zmiany? O tak!

Zmiany światopoglądu, ról społecznych i rozwoju tolerancji. Większość ojców obecnie opiekuje się dzieckiem, karmi, przewija, przebiera, kąpie, usypia. Ba! nawet śpiewa kołysanki! Równie dobrze może przygotowywać się do tej roli już jako kilkulatek. Kupując naszym dzieciom lalki Miniland zapewniamy swoim pociechom wszechstronny rozwój. Rozwój, którego fundamentem jest równość, wyrozumiałość, wrażliwość i tolerancja. 

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu